FLAKI W BULIONIE WOŁOWYM
Sprawdź szczegóły naszego przepisu na flaki w bulionie wołowym.
Składniki
- 1 kg mrożonych gotowanych flaków wołowych
- 1 cebula
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 3 łyżki otartego suszonego majeranku
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz
- bulion: 3/4 kg mięsa wołowego z kością (np. szponder i goleń lub rozbratel)
- 1 włoszczyzna: 3 marchewki, 2 pietruszki, mały seler, 1 por
- 2-3 ziela angielskie
- 1 liść laurowy
Przygotowanie
- Przygotować bulion: włożyć do garnka oczyszczone mięso, obraną włoszczyznę, ziele angielskie i liść laurowy. Zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia, dodać trochę soli. Przykryć pokrywką i gotować na bardzo małym ogniu ok. 2 godz., od czasu do czasu zbierając z powierzchni szumowiny. Gotowy bulion odcedzić, warzywa i mięso zachować.
- Flaki rozmrozić, dokładnie porozdzielać, przełożyć do sitka i opłukać zimną wodą. Następnie włożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować około 5 min. Potem odcedzić i przepłukać zimną wodą.
- Flaki zalać bulionem i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 1-1,5 godz. W razie potrzeby wywar uzupełniać wrzątkiem.
- Zetrzeć na tarce ugotowane wcześniej warzywa – dwie marchewki, pietruszkę i pół selera (można pokroić je w słupki lub w kostkę). Warzywa dodać do wywaru pod koniec gotowania, gdy flaki będą już miękkie. Dodać też pokrojone w paski mięso, które posłużyło do przygotowania bulionu.
- Przygotować zasmażkę: cebulę pokroić w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozpuścić masło, zeszklić na nim cebulę, a następnie dosypać mąki i dokładnie wymieszać. Do zasmażki można dodać niewielką ilość bulionu z gotujących się flaków, aby nie powstały grudki. Gotową zasmażkę dodać do zupy po dodaniu warzyw.
- Całość doprawić wg upodobań: imbirem, gałką muszkatołową, słodką papryką, pieprzem, roztartym majerankiem. Na końcu doprawić solą. Całość gotować na małym ogniu jeszcze około 10 min.
Podawać ze świeżą bułką.
Czy wiesz, że...
Flaki znane były na ziemiach polskich już w XIV w. i należały do ulubionych potraw króla Władysława Jagiełły? Obecnie flaki są bardzo popularne w europejskich krajach basenu morza Śródziemnego od Panonii i Bałkanów po półwysep Iberyjski. Można więc mówić o flakach jako zupie „szkembe czorba”, którą zajadają się Turcy, Bułgarzy, Serbowie albo o hiszpańskich „callos” po madrycku, a kończąc na francuskich „tripes” na sposób z Caen, miasta w Normandii, gdzie co roku odbywa się sławny światowy festiwal flakowy. Poza Europą flaczkami zajadają się Chińczycy i Wietnamczycy w Azji, a w Ameryce są popularne od Argentyny i Chile na samym południu, przez Brazylię i Wenezuelę, aż po Meksyk i południowe stany USA.