ROSÓŁ TRADYCYJNY WOŁOWY
Rosół może służyć jako podstawa do różnych zup zaprawianych lub czystych oraz do sosów i innych potraw.
Składniki
- 1,5 kg mięsa np. łata, pręga, żebra, goleń, rozbratel, szponder
- pęczek włoszczyzny (por, seler, pietruszka, marchew)
- 4 litry wody
- 1 mała cebula
- przyprawy: sól, pieprz - kilka ziaren
- ziele angielskie - 4 ziarna
- 1-2 liście laurowe
Przygotowanie
- Mięso zalać zimną wodą i raz zagotować. Zlać wodę i ponownie zalać zimną wodą. Lekko posolić i dodać przyprawy, doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć płomień i wywar gotować bardzo powoli około 1 godziny, starannie szumując.
- Do garnka z wywarem dodać włoszczyznę bez pora i gotować bardzo powoli przez następne 30 minut.
- Umytą cebulę z łuską przekroić w poprzek i przeprażyć krótko na suchej patelni albo przypiec na gazie. Dodać cebulę i por i kontynuować powolne gotowanie przez kolejne 30 minut, czuwając nad smakiem rosołu.
- Odstawić garnek z rosołem w chłodne miejsce, aby łatwiej można było zebrać z powierzchni nadmiar tłuszczu.
- Rosół, przed podaniem na stół powinien być przecedzony przez drobne sito. Wtedy też doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
- Podawać z oddzielnie ugotowanym makaronem, kołdunami, kluseczkami. Idealnym dodatkiem do rosołu jest świeżo posiekana natka pietruszki. Część rosołu, po szybkim schłodzeniu można przechować w lodówce i wykorzystywać do przyrządzania sosów, zup i innych potraw.
Przygotowanie: 15 min., gotowanie: ok. 2 godz.
Czy wiesz, że...
Podczas gotowania rosołu mięso wołowe zalewamy zimną wodą i po zagotowaniu gotujemy na bardzo małym ogniu ok. 2 godzin. Dzięki temu rosół będzie aromatyczny, a wołowina miękka. Mięso z rosołu może służyć jako składnik farszu do pierożków, kołdunów itp.